Czwarta liga jednak bez reformy! Mazowiecki Związek Piłki Nożnej przychylił się do woli klubów i wycofał z ustalonych w czerwcu zmian w rozgrywkach, mających wejść w życie w sezonie 2018/2019. Oznacza to, że w przyszłym roku IV liga nadal będzie rywalizowała w dwóch grupach, liczących po 16 zespołów.

Przypomnijmy, że MZPN planował scalenie IV ligi – właśnie od sezonu 2018/2019 – do jednej grupy, liczącej przejściowo 20, a docelowo 18 drużyn. Decyzję argumentowano nie tylko podniesieniem poziomu sportowego, ale przede wszystkim tym, że mistrz rozgrywek miałby wówczas zagwarantowany bezpośredni awans do III ligi. W tej chwili triumfatorzy zmagań w grupach północnej i południowej muszą rozgrywać między sobą baraże i dopiero zwycięzca tego dwumeczu uzyskuje promocję.

Pomysł nie przypadł jednak klubom do gustu. Przede wszystkim dlatego, że reforma rozgrywek sprawiłaby, iż w bieżącym sezonie w IV lidze utrzymałoby się prawdopodobnie po 7 spośród 16 zespołów. Związek postanowił więc przeprowadzić referendum. W październiku zarządy wszystkich czwartoligowców musiały opowiedzieć się za lub przeciw zmianom. Zdecydowana większość była na nie. Mazowiecki Związek Piłki Nożnej przychylił się zatem do woli klubów i dokonał zmiany w paragrafie 20. pkt 1., dotyczącym rozgrywek seniorskich i uchylił decyzję w sprawie reorganizacji IV ligi.